reklama

(Moje) najlepšie knihy roka 2018

​Aj tento rok som sa venovala svojmu obľúbenému koníčku a síce nie som ten najanalytickejší typ, ktorý by sa kamošil s číslami avšak toto si spočítať dokážem- 100 kníh za 2018 je pre mňa dôkazom, že by som mohla čo-to zhodnotiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Asi by sa patrilo na úvod predstaviť, aby ste tu neočakávali tipy na knižky zo série "Love story". Čítam hlavne beletriu občas prešpikovanú odbornou literatúrou z rôznych oborov, niekedy so štipkou reportáží. Zoznam prečítaných kníh evidujem na stránke Databáze kníh, ale veľa knihomoľov využíva aj Goodreads, ale vzhľadom na to, že je tam veľa cudzojazyčnej literatúry a často slovensko-české knihy chýbajú, tak radšej fungujem na spomínanom českom ekvivalente. V tomto článku by som chcela predstaviť 16 kníh, ktoré ma niečím zaujali a rada by som sa podelila o môj dojem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepší cestopis:

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh (B. Uusma): Kam vás môže zaviesť vášeň a obsesia? Autorka sa pred pár desiatkami rokov ocitla na party a tam objavila cestopisnú knižku o výprave na severný pól s balónom. Z party odišla aj s tou knižkou v ruke. A pre istotu sa po objavení tejto knihy, vydala aj niekoľkokrát za severný polárny kruh, aby pátrala po zmiznutom balóne, resp. po dôkazných materiáloch posádky, ktorú objavili o niekoľko desiatok rokov neskôr na malom opustenom zmrznutom ostrove (samozrejme už neživých). Hovoríme o incidente, ktorý sa stal pred 120 rokmi, ale to autorke neprekážalo. Detailisticky prechádzala všetky archívy, hovorila s pozostalými, dokonca vyštudovala medicínu, aby sa pokúsila na základe zostatkov zosmoliť vysvetlenie záhady Andréeho expedície. A v čom spočíva záhada? Trojčlenná posádka mala jedlo, oblečenie, zbrane aj strelivo a po stroskotaní balóna smerom na severný pól mali byť schopní prežiť zimu, kým ich nejaká rybárska loď nájde. Nestalo sa tak. Otázka znie- boli to medvede? Znepriatelená atmosféra v tíme? Otrava vitamínom A? To si bude musieť každý vysvetliť po svojom. Autorka je mimochodom pôvodnou profesiou grafička, takže sa to odráža v estetike knihy a kvitujem, že vydavateľstvo Absynt pokračovalo v obdobnej úprave. Kniha je skvelým spoločníkom, ktorá vám prinesie zopár bezsenných nocí dumajúc, čo sa mohlo stať...
 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Expedícia: Môj ľúbostný príbeh
Expedícia: Môj ľúbostný príbeh (zdroj: Adriana More)

Kniha o Slovensku:

Slon na Zemplíne (A.Bán): Musím uznať, že v poslednom čase sa vydávajú samé zaujímavé knižky o Slovensku (Sviňa, Jozef Tiso, Alexander Mach, atď.). Sú to zaujímavé knižky, ktoré čítate skôr s bolesťou ako s radosťou...Ale poďme k Slonovi na Zemplíne- autor putuje po Slovensku, vracia sa na opustené miesta, vracia sa na rovnaké miesta aj v rozmedzí niekoľkých rokov a neustále diskutuje so zúčastnenými (najčastejšie bežnými ľuďmi). Keď hĺtate stránku za stránkou, samých seba sa pýtate, ako je toto možné. Ako je možné niečo také, keď si v 21.storočí niečo takéto predstavujete jedine tak možno na Kamčatke. Žiaľ, po tohtoročných udalostiach si musíme uvedomiť, že nemusíme chodiť do východných slovanských krajín ani na Balkán, aby ste zažili Kocúrkovo, úplatkárstvo, rodinkárčenie, klamstvá, ale aj ľudí, ktorí proti tomu naďalej bojujú...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Slon na Zemplíne v elektronickej podobe
Slon na Zemplíne v elektronickej podobe (zdroj: Adriana More)

Humorná kniha:

Eleanor se má vážně skvěle (G.Honeyman): Túto knihu asi veľa ľudí nebude pokladať za humornú v prípade, ak nemáte radi čierny-suchý-ironický humor. Naopak, ak takémuto humoru holdujete, tak vás kniha pobaví. Nebude to teda žiadne Danteho veľdielo, ale taká tá nedeľná, pohodová kniha. Inak, sa mi páčilo to, akým neotrelým spôsobom spracovala hlavná postava Eleanor traumu z detstva a celkovo jej netradičné vnímanie sveta navôkol. (Kniha je podobná štýlu M.Barbery a jej S eleganciou ježka.)

Niečo zo suchého, ironického humoru
Niečo zo suchého, ironického humoru (zdroj: Adriana More)

Svojpomocná príručka:

Život samá pohroma (J.Kabat-Zinn): Typy kníh z tejto kategórie nesú v sebe veľmi negatívnu konotáciu, a priznám sa, tiež hádžem podobné knihy do jedného vreca. Na tento titul som dostala doporučenie od osoby, ktorej názor rešpektujem a dala som jej šancu. Myslím, že som spravila dobre. Autorom je vyštudovaný lekár, ktorý bol zodpovedný viac-menej za zavedenie širšieho povedomia o "mindfulness" (všímavosti). Kniha začína praktickými radami, ako vniesť do svojho života meditáciu a uvedomenie si prežívania tu a teraz. Autor občas skĺzaval až priam k adorácii meditácie, ktorá zázračne vyrieši všetko- nadváhu aj manželské problémy, ale v konečnom dôsledku bolo z knihy cítiť pozitivizmus. Zaujali ma hlavne autorove myšlienky o rôznych stresoroch v dnešnom svete- o ekologickom kolapse, o negatívnom dopade sociálnych médií a múdrych telefónov, o (ne)zdravom stravovaní a podobne. Ak, čo i len trošku tiahnete k jóge a vnútornému rozjímaniu, kniha vás zaujme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kniha v elektronickej podobe vypožičaná cez elektronickú knižnicu Jiřího Mahena v Brne (áno, už aj e-knihy je možné z knižnice požičiavať)
Kniha v elektronickej podobe vypožičaná cez elektronickú knižnicu Jiřího Mahena v Brne (áno, už aj e-knihy je možné z knižnice požičiavať) (zdroj: Adriana More)


Apokalyptická a postapokalyptická sci-fi:

Psí hvězdy (P.Heller): Mojou guilty pleasure v oblasti kníh sú hlavne postapo romány. Tento rok sa mi podarilo prečítať asi 4 (občas je zaradenie do tohto žánru celkom obtiažne) a vyzdvihla by som túto knihu. Samozrejme, každej takej knihe sa dá všeličo vytknúť, občas tam chýba logika, občas vysvetlenie, niekedy autor skĺzne k národnému pátosu (ako napríklad Forstchen vo Vteřina poté).
Dej nás zavádza do sveta po nákaze chrípky, pričom viac ako polovica obyvateľstva vymrela. Na svete zostalo pár jedincov, ktorí sa snažia prežiť. Náš hlavný hrdina prebýva v dome neďaleko svojho hangára aj so svojím psom a mierne vyšinutým susedom a pravidelne lieta na svojom lietadle okruhy. Jednak, aby so susedom zabezpečili svoj perimeter pred prípadnými útokmi ďalších ľudí, a jednak kvôli svojej vlastnej psychohygiene. Musím uznať, že štartovaciu pozíciu mala hlavná postava priam neskutočnú. Uznajte, koľko apokalýps začína tak, že človek nemá nič a bojuje o holé prežitie. Naše postavy majú lietadlo, náboje, zbrane, jedlo, dokonca aj solárnu elektrinu. A čo sa s nimi stane? To si už musíte prelúskať samy...

Murakamiovka:

Komturova smrt (H.Murakami): Jeden z mojich obľúbených autorov je Japonec, snáď ste jeho meno už niekde počuli, ale možno ešte vždy si ho nedokážete zapamätať. Pre tých ostatných knihomoľov ho predstavovať nebudem. Pán Murakami stihol tento rok vydať ďalšiu výdatnú nálož, čo sa týka počtu strán jeho nového románu- 752! A Tomáš Jurkovič ako prekladateľ opäť predviedol skvelú prácu.
Zhrňme si fakty o spisovateľskom štýle autora- je to také japonské a predsa tam cítiť západný štýl. Autor je samotár, trošku individualista, ktorého možno občas stretnete na bežeckých cestičkách, nakoľko už vyše 20 rokov beží maratóny. Začína sa vo vás nejaké podozrenie črtať? Pretože presne takéto zvláštne sú aj jeho knihy. Skúsim vám to zhrnúť- maliar portrétov sa rozchádza so svojou ženou. Dôvod sa nedozviete, jeho žena mu len povie, že ho opúšťa, on si ešte v ten večer zbalí malú športovú tašku, sadne do auta a brázdi Japonsko krížom-krážom niekoľko mesiacov. Následne si uvedomí, že takto už nemôže fungovať a nájde si podnájom v takej pánubohuzachrbtom opustenej chatičke po inom slávnom japonskom maliarovi. V podkroví nájde maliarov obraz, ktorý nikdy neuzrel svetlo sveta. Zjaví sa komtur, zjaví sa zvláštny bielovlasý sused, objaví sa aj inteligentné 12-ročné dievča, zjavuje sa aj tetička toho dievčaťa. Medzitým sa náš maliar portrétov pokúša portrétovať. Cvengajú rolničky, maliar portrétov sa objavuje v paralelnom svete, niekto zmizne, a všetci niekam putujú. Znie to ako chaos? Tak, presne to očakávajte od Murakamiho.

Postavu komtura som si predstavovala ako figurínu, na základe ktorej sa maliari učia maľovať pohyb...
Postavu komtura som si predstavovala ako figurínu, na základe ktorej sa maliari učia maľovať pohyb... (zdroj: Adriana More)

Knihy o fyzike:

Viete, čo je na fyzike skvelé? Že ak niekomu poviete, že čítate knihu o fyzike, tak si o vás pomyslí, že ste neskutočne inteligentná osoba a zároveň výber z poznatkov fyziky je taký obrovský, že vôbec nemusíte čítať superzložité diela alias [DOPLŇTE SUPERZLOŽITÉ DIELO Z FYZIKY]. V mojom zozname by som rada predstavila dve diela:

Kde tedy všichni jsou? (S.Webb): Tak toto bola jazda naprieč vesmírom! Ak ste niekedy premýšľali nad mimozemským životom a nie ste úplne zástancami konšpiračných teórií a radšej oceníte faktografiu, tak toto bude pre vás to pravé orechové. Kniha skúma Fermiho paradox a je rozdelená na 3 časti: 1. Existujú a sú tu; 2. Existujú, ale (zatiaľ) nekomunikujú; 3. Neexistujú. V každej zo spomínaných častí nájdete zopár najznámejších teórií. Ja som sa osobne najviac stotožnila s 3.časťou, v ktorej nám autor pozbieral dôvody, prečo mimozemské civilizácie neexistujú, a vzhľadom na špecifické podmienky vzniku Zeme a života sa tomu ani nečudujem. Inak, kniha je už niekoľko rokov vypredaná. Mne sa ju podarilo vypožičať z brnenskej knižnice. 

Dôkaz, že knihy o fyzike sa bez problémov dajú čítať aj počas obednej pauzy...
Dôkaz, že knihy o fyzike sa bez problémov dajú čítať aj počas obednej pauzy... (zdroj: Adriana More)


O čase (C.Rovelli): Útla knižočka, ktorú sa mi podarilo kúpiť v zľave v podobe e-knihy. Má zhruba 180 strán a občas som z nej mala pocit filozofického presahu. Autor s neveriteľnou pokorou popisuje úvahy o živote a smrti, o vnímaní seba a o vnímaní okolia o nás. A posledná kapitola bola úžasná!

Literatúra z Českej republiky:

Raději zešílet v divočině - Setkání s šumavskými samotáři (A.Palán): 8 príbehov, ktoré začínajú zdanlivo konvenčne (aj keď predstavitelia žijú na okraji sociálneho sveta metaforicky a doslova na okraji lesa tiež). Autor vo forme rozhovoru postupne odkrýva jednotlivé vrstvy tých ľudí a bežný úzkoprsý človek by pri čítaní krútil hlavou a vykrikoval márne výkriky, aby tých ľudí a hlavne ich zmýšľanie zmenil. Myslím, že kniha je pre čitateľov, ktorí sú fascinovaní rôznymi životnými príbehmi, ktoré nemusia byť hlavne v hraniciach konformity a zdanlivej normality, ktorú pokladá väčšina za normálnu, pričom možno často práve to normálne nie je. Oceňujem autorovu schopnosť sa pýtať bez predsudkov, postupne odkrývajúc to dôležité. Uvedení samotári ma bavili, mám chuť sa ísť ukryť na Šumavu (aj keď oni by asi tomu neboli radi). Najviac mi zarezonovali v hlave dve ženské predstaviteľky, prvý samotár-básnik a príbeh dvojičiek. Posledný samotár uvedený v knihe dal zabrať dokonca aj mne...

Kde inde čítať takúto knihu ako v prírode. V knihe veľmi oceňujem fotografický materiál od  Jana Šibíka
Kde inde čítať takúto knihu ako v prírode. V knihe veľmi oceňujem fotografický materiál od Jana Šibíka (zdroj: Adriana More)

Súčasná talianska literatúra:

Posledné obdobie zažíva talianska literatúra veľký BOOM u slovenských čitateľov, svedčí o tom aj fakt, že veľa našich vydavateľstiev ich knihy prekladá a vydáva. Z tých najproduktívnejších vydavateľstiev spomeniem napríklad Inaque. Čo sa týka talianskej prekladovej literatúry u nás, prekladajú sa hlavne ženské spisovateľky. Určite doporučujem okrem nižšie spomínaných autoriek ešte aj: Pietrantoniovú, di Lasciovú. A aby som to genderovo vyvážila, tak z mužských súčasných talianskych autorov doporučujem Cognettiho alebo Giordana.

Accabadora (M.Murgia): Dej nás zavedie na Sardíniu 50.rokov 20.storočia. O malú Mariu sa začína starať teta, ktorá zároveň vykonáva zaujímavú sociálnu profesiu. Drsnosť, strohosť viet, surovosť správania ľudí sa vrýva pod kožu. Jediná vec, čo mi dejovo vadila, bol útek hrdinky do Turína, nakoľko mi táto vsuvka nesedela do štruktúry románu.

Temná dcéra (E.Ferrante): Možno ste už ohlas okolo Ferrante zachytili v rámci jej najznámejšej ságy o Neapole začínajúc prvou časťou Geniálna priateľka. Temná dcéra nás zavádza na pláž, kde si svoje voľné dni od dospievajúcich dcér užíva zrelá profesorka. Tá sa pri opaľovaní spoznáva s mladou matkou a jej početnou rodinou. Začínajú vznikať vzťahy medzi mladou ženou a profesorkou- žiarlivosť, večný protiklad akým je mladosť oproti starnutiu, téma materstva, téma slobody ženy.

Dobrodružná kniha:

Stín větru (C.R. Zafón): Niektoré stránky knižných databáz radia túto knihu pod fantasy, ja by som knihu zaradila do kategórie dobrodružných kníh. Dej prebieha viac-menej po celý čas v Barcelone, ale prebieha naprieč rokmi, ulicami, svetmi a ľuďmi. Na začiatku knihy (asi prvých 50 strán) som si hovorila, čo to je za detskú knihu, a prečo vôbec čítam o živote nejakého 11-ročného Daniela. Po 50-tke sa to prelomilo, kniha ma do seba vtiahla a priam sa prečítala za pár dní. V čom skvie jej tajomstvo úspechu? Podľa mňa práve v dobrodružnosti- vždy sa tam niečo udeje, niečo posunie dej, objaví sa nová postava, iná postava urobí niečo, čím sa to opäť celé zamotá. Myslím, že tá dobrodružnosť pracovala už na úkor nejakej estetickej literatúre, a mám pocit, že túto knihu možno viac budú čítať mladšie ročníky s občasnými vsuvkami dospelých čitateľov.

Trošku dobrodružstva na zimné večery s kakaom nezaškodí...
Trošku dobrodružstva na zimné večery s kakaom nezaškodí... (zdroj: Adriana More)

Knihy o zle:

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla (H.Arendt): Aj knihy o zle je potrebné čítať! Jednak preto, aby sme si o to viac cenili dobro, a zároveň preto, aby sme zlo dokázali rozpoznať. Arendtovej Eichmann bol jedným z najlepších reportážnych kníh, aké som kedy čítala! Objektivita, dva póly nevidené ako čierna a biela. Myslím, že v 60.rokoch musela kniha vzbudiť šokojúce pobúrenie ľudí hlavne židovského pôvodu, pretože autorka si servítku pred ústa neberie a kritizuje práve aj ich správanie počas 2. sv. vojny. Prekvapil ma opis jednotlivých štátov v Európe, ako sa vtedy k židovskej otázke stavali. Doteraz veľa štátov nepriznáva, že sa na vyhladení takisto podieľali a tvrdia, že k tomu boli donútení fašistami. 

S Eichmannom na dovolenke, priznám sa, že takéto knihy je lepšie čítať na slniečku
S Eichmannom na dovolenke, priznám sa, že takéto knihy je lepšie čítať na slniečku (zdroj: Adriana More)

Zlo. Spomienky súdneho znalca (A.Heretik): Priznávam sa, že s menom pána Heretika som sa stretla už na vysokej škole, a neviem, čo za zatmenie mysle som ako vysokoškoláčka mala, ale jeho knihu som si mohla zaobstarať už v tých časoch.
Pán Heretik nás prevádza svojimi prípadmi, keď musel psychologickým vyšetrením popísať osobnosť obžalovaného. Knihu pochopí aj laik a uvedomí si, že vrahom sa môže stať naozaj každý, stačí trošku vyhrotenej situácie. Autor popísal aj niektoré svoje prípady, ktoré boli značne medializované (hoci aj v nedávnej dobe), t.j. aj keď nikdy neuvádza celé mená, tak dôvtipnejší čitateľ na to príde, o koho sa jedná a hneď má celý príbeh iný ráz.
Veľa čitateľov sa vo svojích názoroch na knihu sťažuje na príliš zdĺhavé popisky anamnéz páchateľov. Je potrebné si ale uvedomiť, koľko podobných ľudí s obdobným profilom poznáme aj v našom bežnom živote. A potom nastane filozofovanie vo vašej hlave, prečo sa niektorí z nich uchýlia ku vražde a niektorí nie. Genetika? Prostredie? Okolnosti? Predispozície? Doporučujem! A prosím vás pre všetkých thilleruchtivých, bombastických kníh- táto kniha vás bude nudiť!

Jednoducho zlo
Jednoducho zlo (zdroj: Adriana More)

Kniha z oblasti behaviorálnej ekonómie:

Jak drahé je zdarma? (D.Ariely): Smer behovariólnej ekonómie v poslednom čase dostáva čoraz väčší priestor a snaží sa na základe sledovaných vzorcov správania predpovedať správanie spotrebiteľov, pričom jedným z priekopníkov v tejto oblasti je Dan Ariely. Podľa mňa, nespochybíte, ak si vyberiete akúkoľvek jeho knihu- minimálne sa dozviete ako iracionálne pohnútky nás vedú pri nákupoch, alebo ako a prečo podvádzame.

Trpkosladký román:

Letné svetlo a potom príde noc (J.K.Stefánsson): Island a najzapadnutejšia dedina na svete, kde je priam prekvapením, že majú poštu, sklad a ešte aj "tote internety". Čím iným by obyvateľstvo trávilo svoje chvíle než sledovaním toho ďalšieho obyvateľstva obce. Ale tie príbehy sú také typické ľudské a predsa tak hrejivé, že či žijete na Slovensku, na Islande či v Atlantíde, potvrdíte si to, že ľudská nátura zostáva všade rovnaká. Stefánsson postavičky v dedine popísal veľmi láskavo, jeden čin človeka vedie k činu druhého človeka a vždy to ovplyvní vývoj celej dediny. Kniha vzbudzuje veľkú túžbu po odľahlých končinách tohto severného ostrova...


Dúfam, že niektoré zo spomínaných kníh vás zaujali a dokonca ste snáď aj niektorú z nich čítali. Budem veľmi rada za spätnú väzbu a ešte radšej budem za doporučenie na nejakú ďalšiu :)

Adriána Moré

Adriána Moré

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Na ceste životom blúdiaca osôbka... Zoznam autorových rubrík:  Letom-svetomSúkromnéNezaradenéPoviedka I

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu