Evolve HR summit 2017

Autor: Adriána Moré | 9.11.2017 o 22:13 | (upravené 12.11.2017 o 17:17) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  302x

Tento rok sa 8. a 9. novembra 2017 opäť udiala konferencia Evolve- najväčší HR summit pre strednú a východnú Európu, a to už tretíkrát. Síce konferencia nepôsobí na trhu veľa rokov, ...

... ale prináša pre náš región závan čerstvých HR noviniek a kopu nápadov ako ich uplatniť nielen pri nábore zamestnancov, ale aj pri manažovaní oddelenia ľudských zdrojov (ale ako povedal dnes Viktor Kustein, human resources by radšej vymenil za slovné spojenie human relationships).

Konferencia sa konala v Brne a oproti predchádzajúcim ročníkom bola iná v tom, že bola rozdelená na dva dni. To znamená viac prednášok, viac diskusií, viac socializácie v obore. Po príchode do SONO centra každého účastníka čakala registrácia, ale vzhľadom na to, že sme sa prihlasovali 3 mesiace pred udalosťou, stačilo povedať vaše meno a už vám vysmiate hostesky podávali do ruky batch s vašim menom a malou knihou, kde ste si mohli nájsť program a krátke predstavenie každého účinkujúceho. Ale táto udalosť v sebe niesla aj nádych novodobých technológií- týždeň pred akciou vám do emailu dorazila pozvánka na stiahnutie aplikácie WHOVA- eventová aplikácia, kde vám priebežne ukazuje program udalosti, sú tam rôzne články, súbory kde môžete s ostatnými účastníkmi zdieľať fotky a akákoľvek téma, ktorá by vás v súvislosti s udalosťou napadlo. Zároveň, WHOVA fungovala spolu so SLI.DO- aplikácia na kladenie otázok priamo počas prednášok, tým pádom každý prednášajúci mal priestor okamžite v reálnom čase odpovedať na otázky hostí. Príliš hi-tech? Nie, len sme konečne priniesli moderné HR aj k nám a konečne sa o tom aj hovorí aj u nás.

O cateringu, káve a pripravenom obede sa nebudem rozpisovať, skôr by som sa zamerala na prednášky, ktoré som mala možnosť vypočuť.

Od Davea Hazlehursta z Liverpoolu sme si vypočuli ako napasovanie dobrého príbehu dokáže involvovať kandidáta do náborového procesu a vysvetlil nám to na príbehu z TopGun aj Obivan Kenobiho zo Star Wars- dajte ľuďom dobrý príbeh a sami vám pribehnú do firmy- preto sú napríklad natoľko účinné reklamy, kde sa útočí na ľudské city, v ľuďoch to zarezonuje a výrobok si pravdepodobne kúpia. Jeho druhá prednáška bola nasledujúci deň a voľne nadväzovala na tzv. "storytelling"- ako vybudovať unikátny zážitok pre kandidáta pri nábore.

Po Daveovi si prevzala pódium Katrina Collier (moja favoritka z konferencie), ktorá pri nábore vyznáva, aby sme nezabudli byť človekom (tzv. #beHuman)- erudovaných pracovníkov na pracovnom trhu je nedostatok a tento trend porastie vzhľadom na to, že koncom 90.rokov sa toľko detí nenarodilo, a práve tieto deti momentálne budú maturovať, hlásiť na vysoké školy, avšak naďalej ich bude nedostatok. Čo to znamená? Kandidátov si musíme hľadať samy, už sú dávno preč časy, keď sa nám kandidáti hlásili po desiatkach na inžinierske pozície. Teraz sa firmy pretekajú v oslovovaní, a práve na to upozorňuje aj Katrina. Oslovovať jedinečne a unikátne, pred oslovením si nájsť o danej osobe na internete informácie, aké má záľuby a nejakým spôsobom to zakomponovať do krátkej správy, ktorá ich ale zároveň naláka aj na pracovnú pozíciu. A na ďalší deň práve na to nadväzovala jej druhá prednáška- nájsť potenciálnych kandidátov trebárs i na profesionálnej sieti LinkedIn, ale správu im už poslať cez Facebook- užívatelia trávia viac času na Facebooku, ako na LinkedIn-e. Máte pocit, že je to prílíšný zásah do súkromia? Katrina tvrdí, že to funguje. A prečo bola mojou favoritkou? Takú dávku energie človek len tak často nevidí.

Následne sa pokračovalo prednáškou Matěja Matolína a jeho prednáške o nábore IT profesionálov v Kolumbii. Prednáška priniesla zaujímavé tipy a nápady, ako hľadať odborníkov na opačnom konci zemegule a ako takých ľudí následne prilákať do strednej Európy.
V ten deň sa ešte predstavil Bill Boorman (využívanie BigData technológií pri budovaní "candidate pool" - prepáčte za nepreklad, ak máte pre mňa vhodný slovenský ekvivalent, veľmi rada si nechám poradiť), potom Balazs Paroczay a jeho tipy na vyhľadávanie kandidátov, Petr Pouchlý a Jan Tegze (nezávisle od sebe) o tzv.gamifikácií, Roman Hřebecký o nastavení očakávaní HR oddelenia, na ktorom následne závisí ako sa postaví celý nábor a ešte Hollie Delaney, ktorej prednášku o Zappos- firemnej kultúre, som žiaľ už nestihla.

Prvý deň vás ešte mohlo pobaviť vystúpenie standup komika Jiřího Charváta o strastiach zamestnaneckého života v HR. A večer sa zakončil vystúpením brnenskej kapely Ukulele Orchestra jako Brno.

Deň druhý bol vonku zahmlený, ale v Sono centre sa už od rána prednášalo. Tyler Golden z RedHat nám predstavila referral program, ktorý by nikdy nemohol existovať, ak by tam nebola vysoká angažovanosť samotných zamestnancov so skvelou firemnou kultúrou, kde referovaní kandidáti tvoria až 50% všetkých nástupov do firmy! Celoglobálne! Schválne, koľko percent nástupov máte vy svojich firmách od zamestnancov, ktorí doporučili svojich známych? A máte vôbec obdobný program? Výmysel, hovoríte si? Ale funguje to!
Karen Azulai z Izraela predstavila svoju víziu budúcnosti, kde nábor ľudí prevezmú tzv.chatboti- umelá inteligencia, ktorá je schopná odpohovorovať kandidátov v rámci prvých kôl pohovoru. A na túto prednášku voľne naviazal Viktor Kustein, ktorá nám porozprával o technológiách, ktoré zmenia HR a opäť sa tam objavili pojmy ako AI a chatboti. Petra Hrušková trošku osvetlila nábor v samotnom Google, a ešte prednášal Jan Bleha, ktorého prednášku som nestihla, nakoľko prebiehala zároveň s prednáškou Davea Huzlehursta.

A to bol Evolve Summit 2017. Moje pocity? Akciu hodnotím pozitívne, páči sa mi ten duch, ktorí sa organizátori rozhodli priniesť aj do strednej Európy, aj keď si myslím, že veľa poznatkov je veľmi ťažké aplikovať do stredoeurópskej mentality. Ale pre inšpiráciu je to super, a ktovie, možno sa nám v našich firmách podarí rozbehnúť aj niečo obdobné. Čo sa týka využitia nových technológií na Slovensku, neviem nakoľko by bola aplikácia možná, kvôli prevahe výrobných závodov a iných typov profilov, ktoré výroba hľadá v porovnaní s vývojovými strediskami a startupmi.

Ale podujatie určite doporučujem- spoznať sa s kolegami z oboru aj z iných kútov sveta, a keď už pre nič iné, tak vždy je fajn zájsť a spoznať malebné Brno...

Pozn.autorky: Text som sa rozhodla napísať z vlastného uváženia, cieľom nebolo žiadne promovanie udalosti a organizátorov. Učinila som to z dôvodu vlastného záujmu v oblasti a problematiky HR a samotného náboru. V článku som popísala jednotlivé prednášky v skratke (čo nevylučuje možnosť, že som niektoré aspekty mohla vyložiť inak, ako to možno mienili samotní prednášajúci), a určite doporučujem nájsť vo vyhľadávači aj oficiálnu stránku, kde sa dúfam neskôr objavia aj jednotlivé videá rečníkov.

Pozn.autorky číslo 2: Zaujímalo by vás viac článkov ohľadom náboru?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?